Inquiry CartSorgulama sepeti
Sorgula SepetimSorgulama sepeti
Ana Sayfa - blog

WDM'yi bir dakika içinde okuyabilir misin?

Haziran 5, 2023

WDM, tam İngilizce adı Wavelength Division Multiplexing'dir. Farklı dalga boylarındaki birden fazla optik sinyali bir birleştirici aracılığıyla birleştiren ve veri iletimi için bunları aynı fiberde birleştiren bir teknolojidir.

WDM(Dalga Boyu Bölmeli Çoğullama)

WDM nasıl çalışır?

Dalga boyu x frekans = ışık hızı (sabit değer), dolayısıyla WDM aslında frekans bölmeli çoğullamadır

Basit bir ifadeyle, WDM'yi farklı türdeki araçların bir araya geldiği ve sonra hedeflerine ulaştıklarında kendi yollarına gittikleri bir otoyol olarak da düşünebiliriz.

WDM nasıl çalışır?

WDM'nin rolü, fiberlerin iletim kapasitesini arttırmak ve fiber kaynak kullanımının verimliliğini arttırmaktır.

Bir WDM sistemi için, düzgün çalışması için her bir optik sinyalin dalga boyunun (frekansının) kontrol edilmesi gerektiği açıktır. Dalga boyu aralığı çok kısaysa çarpışmalar meydana gelebilir. Dalga boyu aralığı çok uzunsa, kullanım oranı çok düşüktür.

WDM sistemi

İlk günlerde, teknik kısıtlamalar nedeniyle, dalga boyu aralığı tipik olarak birkaç on nm'de kontrol ediliyordu. Bu daha dağınık WDM biçimine Seyrek WDM veya CWDM (Kaba WDM) denir.

Daha sonra, teknoloji giderek daha gelişmiş hale geldi, dalga boyu aralığı gittikçe kısaldı, birkaç nm düzeyine sıkıştırıldı ve sonuç olarak, Yoğun Dalga Boyu Bölmeli Çoğullama (DWDM) olarak bilinen kompakt bir WDM biçimi ortaya çıktı.

CWDM, 20nm'lik bir dalga boyu aralığına ve 18nm ila 1270nm arasında 1610 bantlık bir dalga boyu aralığına sahiptir.

CWDM 18 bantlı merkez dalga boyu
CWDM 18 bantlı merkez dalga boyu

En başta, ITU tarafından CWDM için belirtilen dalga boyu aralığı (ITU-T G.694.2) 1270 ila 1610 nm idi.

Daha sonra ITU, kanalın merkezini 1nm kaydırmak için bir değişiklik yaptı, böylece merkez dalga boyu aralığı 1271 ila 1611nm oldu.

Bununla birlikte, 1270-1470nm bandında zayıflamada önemli bir artış olduğu için, birçok eski fiber uygun şekilde kullanılamaz, bu nedenle CWDM genellikle 8 ila 1470nm arasındaki 1610 bandın kullanımına öncelik verir.

CWDM ve DWDM

Ve dalga boyu aralığı DWDM 1.6 nm, 0.8 nm, 0.4 nm, 0.2 nm olabilir ve 40, 80, 160 dalgayı barındırabilir (192 dalgaya kadar desteklenebilir). DWDM'nin dalga boyu aralığı 1525 nm ila 1565 nm (C-bandı) ve 1570 nm ila 1610 nm'dir. XNUMXnm (L-bandı).

DWDM ve CWDM'nin dalga boyu aralığı

DWDM yaygın olarak kullanılan C-bandı, dalga boyu aralığı 0.4nm, kanal frekans aralığı 50GHz

Özet bir karşılaştırma bu olurdu.

CWDM ve DWDM'nin özet karşılaştırması

CWDM ve DWDM daha yaygındır, şimdi MWDM ve LWDM hakkında konuşacağım.

Orta dalga boyu bölmeli çoğullama olan MWDM. China Mobile'ın tercih ettiği bir teknolojidir ve yarı aktif yönlendirme şeması (Açık WDM olarak da bilinir) ile birlikte önerilmiştir.

Dün 5G ileri geçişini tanıtırken bahsettiğim gibi, mevcut tüm 5G ileri geçişleri artık en az 12 dalga boyu kanalı gerektiriyor. Orada üç büyük operatörün 12 dalga elde etmeyi amaçlayan programları var.

5G ön dolaşımı için temel senaryolar
5G ön dolaşımı için temel senaryolar

MWDM'nin prensibi, 6G CWDM'nin ilk 25 dalga boyunu yeniden kullanmak ve dalga boylarını sıcaklık kontrolü için TEC (Termal Elektronik Soğutucu) dahil ederek 3.5 dalga boyu oluşturarak sola ve sağa 12 nm dengelemektir. Özel şema aşağıdaki gibidir.

MWDM ilkesi
6 dalgadan 12 dalgaya
6 dalgadan 12 dalgaya

Bu çözüm yalnızca CWDM endüstri zincirini yeniden kullanmakla kalmaz, aynı zamanda CMCC'nin kendi 10 km'lik ileri iletim mesafesi talebini karşılayabilir ve aynı zamanda çok sayıda fiber kaynağı tasarrufu sağlar, bu çok yönlü bir faydadır.

LWDM'ye tekrar bakalım.

LWDM, bazıları tarafından ince dalga boyu bölmeli çoğullama olarak da adlandırılan Ethernet kanalı dalga boyu bölmeli çoğullamaya (LAN WDM) dayalıdır.

8 GHz kanal aralığına göre mevcut 12 dalgadan 800 dalgaya çıkarılmıştır. Dalga boyları aşağıdaki şekilde gösterilmiştir.

12 LWDM dalgası
12 LWDM dalgası

DML, optik modülün verici tarafındaki TOSA (Verici Optik Alt Düzeneği) üzerindeki Doğrudan Modülasyonlu Lazeri (DML) ifade ederken, muadili EML (Elektro-absorpsiyon Modülasyonlu Lazer) Diyottur.

Optik modüllerin raf yapısı
Optik modüllerin raf yapısı

LWDM, China Telecom'un tercih ettiği teknolojidir (China Unicom ise DWDM'ye odaklanır). Şu anda China Telecom, tartışma ve geliştirme için endüstri zincirinin yukarı ve aşağı akışını organize ediyor ve örnekleme aşamasında.